Prognoza pogody

 

Obecnie prognozy pogody dokonywane sš w dużym stopniu na podstawie numerycznych modeli cyrkulacji atmosfery, ale nadal używa się metod, które zostały rozwinięte zanim komputery stały się wystarczajšco szybkie, żeby dokonywać prognoz pogody (te zmiany nastšpiły około 1980 roku). Wiele z tych metod polega na przybliżeniach dokładnych równań ruchu powietrza. Częœć metod polega na wiedzy osoby prognozujšcej pogodę dotyczšcej lokalnych warunków, a także na wiedzy jak model zachowuje się w danej sytuacji. Numeryczne prognozy sš także uzupełniane przez statystyki oparte na znajomoœci tego co się faktycznie zdarzyło. W dużym stopniu nowoczesna prognoza pogody polega na zbieraniu danych meteorologicznych, matematycznych technikach asymilacji tych danych, i terminowym rozprowadzaniu prognoz do użytkownika. Prognozy pogody, ze względu na czas, dzielš się na nowcasting (prognoza na teraz), prognozy krótkoterminowe (0-3 dni), prognozy œrednioterminowe (3-10 dni), prognozy sezonowe. Pewne zjawiska można też starać się przewidywać w dłuższych skalach czasowych (np. globalne oscylacje El Nino lub NAO). Ze względu na obszar prognozy dzielš się na lokalne, mezoskalowe, i globalne. Prognozy sš też wyspecjalizowane dla wielu obszarów działalnoœci człowieka: m.in. dla rolnictwa, w obszarach górskich, dla wojska, dla żeglugi, dla transportu, i wielu innych.

 

Pomiary meteorologiczne

 

Instrumenty meteorologiczne służš do pomiarów takich wielkoœci jak temperatura, ciœnienie, wilgotnoœć, kierunek i prędkoœć wiatru. Pomiary naziemne dokonywane sš w specjalnych klatkach meteorologicznych. Dokonuje się także pomiarów tych wielkoœci za pomocš sondaży meteorologicznych, najczęœciej za pomocš bezpoœrednich pomiarów za pomocš aparatury zawieszonej na balonach meteorologicznych. Inne pomiary dokonywane sš metodami teledetekcyjnymi. Np. ocena prędkoœci wiatru może być dokonana na podstawie pomiarów ruchu chmur. Pomiary satelitarne wykorzystujš różne długoœci fal elektromagnetycznych do oceny prędkoœci wiatru na powierzchni ziemi, iloœci pary wodnej w atmosferze, czy rozkładu temperatury z wysokoœciš w atmosferze.

 

Studia meteorologiczne w Polsce

Proces kształcenia meteorologii w Polsce prowadzony jest głównie na wydziałach geograficznych oraz fizycznych. Program nauczania w obu przypadkach jest istotnie różny ze względu na podstawy matematyczno-fizyczne. Na kierunkach geograficznych proces dydaktyczne ukierunkowany jest na synoptykę, metody pomiarowe oraz klasycznš klimatologię. W drugim przypadku główny nacisk poœwięcony jest na opis oraz modelowanie numeryczne procesów fizycznym zachodzšcych w atmosferze. Jedyne studia w tym zakresie odbywajš się na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w Zakładzie Fizyki Atmosfery. Przypadku kierunków geograficznych studia meteorologiczne odbywajš się na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Gdańskim, Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Łódzkim, Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Meteorologia nauczana jest również w katedrach agrometeorologii Akademii Rolniczych (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) oraz na wydziałach Inżynierii Œrodowiska Politechnik.

To jest  moja strona o tematyce geograficznej. Agata Sz.

 

 Przejœcie do moich stron o tematyce:

- biologiczna

- historyczna

- matematyczna

Strony moich kolegów i koleżanek z klasy III b:

- Magda N.

- Adrianna K.

- Damian S.

 

Przejœcie do pierwszej podstrony

Przejœcie do drugiej podstrony